Hastalık ve Zararlılar

Hıyar Mozaik Virüsü

HIYAR MOZAİK VİRÜSÜ  (Cucumber mosaic cucumovirus- CMV)

 

Hastalığın etmeni :

Hıyar mozaik virüsü ve bu virüsün ırklarıdır.

Hastalık Belirtisi

Hastalığın ilk belirtisi yapraklarda damarlar arasında küçük sarı yeşil lekeler şeklinde görülür. Bu ilk belirtilerden sonra bitkinin tümünde şiddetli bir mozaik (sarı-yeşil lekelenme) meydana gelir Daha ileri dönemde damarlar arasındaki koyu yeşil alanlarda kabarcıklaşma başlar. Meyvelerde ise koyu yeşil renkli lekelerle birbirine karışmış açık sarımsı- yeşil lekeler oluşur. Koyu yeşil kısımlarda genellikle siğil benzeri çıkıntılar veya kabartılar gelişir. Meyvelerde şekil bozuklukları oluşur.

Bulaşma yolları

Hastalıklı bitki artıklarında ve yabancı otlarda yaşamını devam ettirebilir. Etmen 60’dan fazla yaprak biti türü (özellikle Myzus persicae, Aphis gossypii, A. Craccivora ve Acyrthosiphon pisum) ile taşınır. Bitki özsuyu ile mekanik olarak taşınır.

Hastalığın Görüldüğü Bitkiler

Hıyar, kavun, karpuz, kabak, domates, biber, börülce, muz ve mısır etmenin konukçuları arasındadır.

Mücadele Yöntemleri

Virüs hastalıklarına karşı Kimyasal Mücadele yoktur.

Kültürel Önlemler

Yaprak bitleri ile mücadele edilmelidir. Hastalıklı bitkiler imha edilmelidir. Üretim alanında bakım işlemleri sırasında eller ve aletler % 1’lik , % 10 ‘luk trisodyum fosfat ya da çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir. Tarla yabancı otlardan temizlenmelidir. Dayanıklı çeşit kullanılmalıdır. Hastalıklı bitkilerden tohum alınmamalıdır. Sertifikalı tohum kullanılmalıdır.