ArpaBuğdayHastalık ve Zararlılar

Tahıl Süne Hastalığı

SÜNE  ( Eurygaster spp. )

Tanımı ve Yaşayışı:

Hububatın önemli zararlısıdır. Toprak rengi, bazen tam siyah, bazen kırmızımsı, bazen kirli beyaz ba­zen de bu renklerin karışımı alacalı desenli renktedir. Baş üstten bakıl­dığında üçgen şeklinde vücut yassıca oval dir. Süne yılda bir nesil verir. Bir dişi süne yaşamı boyunca ortalama 80 yu­murtu bırakır. Kışı dağlarda Meşe, Geven, Kirpi Otu gibi bitkilerin altında geçirir.

İlkbaharda havalar ısınıp 15 °C ulaşınca tarlaya göç ederler. Tarla da beslenir, çiftleşir ve yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan yavru, yeni nesil ergin böcek olur ve tekrar dağlara çıkarlar.

Zararlı Olduğu Bitkiler:

Buğday, arpa, çavdar, tritikale ve yulaftır. Arpa, çavdar ve tritikale’de buğdaya göre daha az zarar oluşturmaktadır.

Zararı:

İlkbaharda hububat tarlalarına göç eden kışlamış süneler, kardeş­lenme döneminde hububat saplarını emerek sararmalarına ve kurumaları­na neden olur. Bu zarar şekline “Kurt boğazı” denilmektedir. Bitkiler geliştikçe başaklar henüz yaprak kılıfı içindeyken beslenerek başakların beyazımsı bir renk al­masına, kurumasına ve dolayısıyla başakların dane bağlamasına engel olurlar. Sünenin bu şekildeki zararına “Akbaşak” adı verilmektedir.

Yumurtalardan çıkan Süne yavruları danenin SÜT ve SARI OLUM döne­mindeki buğdayla beslenir. Bu beslenme sonucu danenin özü bozulur. Bu buğdaydan EKMEK ve MAKARNA yapılmaz.

Mücadele Yöntemleri:

Kültürel Önlemler:

Erkenci ve sert buğday çeşitlerinin ekimi yaygınlaştırılmalı, Hububat dışında ürünlere ağırlık verilmeli, (Sulu Tarım) Tarla iyi hazırlanmalı ve anız yakılmamalı, Mera alanları tahrip edilmemeli, Sünenin önemli düşmanları kuşlar olup, bunlar arasında en önemlileri keklik, bıldırcın vb. kuşlardır. Bunları korumak için tedbirler alınmalıdır.

Toplulaştırılmış nadas ve hububat alanları yaygınlaştırılmalı, arpa ve buğday ekilişleri ayrı ayrı bölgelerde yapılmalı, Aynı zamanda hasat edilecek çeşitler tercih edilmeli, Kanal, akarsu boyunca ve tarla kenarlarında yetişen ağaç ve ağaççıklar korunmalı, Tarla kenarları ağaçlandırılmalı ve yeşil kuşaklar oluşturulmalı, Kalın kabuklu ve nektar veren ağaçlar özellikle (Badem, dut, elma, erik, kayısı, ayva, armut, söğüt, ahlat, ceviz) yetiştirilmeli, Tarım İl Müdürlüklerine danışılmadan ilaç kullanılmamalı (Bu tavsiye her ürün için geçerlidir.)

Biyolojik Mücadele:

Sünenin, doğada çoğalmasını engelleyen faydalı böcekler mevcuttur.

Kimyasal Mücadele:

Bütün sürveyler yapıldıktan sonra; ekonomik olarak zarar verecek yo­ğunluk olan (m2 de 10 ve daha fazla süne yavrusu var ise) buğday tarla­larında ilaçlı mücadele yapılmaktadır.

Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları: İl/ilçe Müdürlükleri ve reçete yazma yetkisi bulunan kişilerce belirlenmelidir.