Hastalık ve ZararlılarLahana

Lahana Gal Böceği

LAHANA GALBÖCEĞİ  (Ceutorrhynchus pleurostigma)

Tanımı ve Yaşayışı:

Lahana galböceği 3-4 mm boyunda, mat siyah renkli olup, vücudu pulcuklarla örtülüdür. Yumurtalar ana ve yan köklere, kök boğazına, kök çevresindeki toprağa bırakılır. Yumurtası parlak krem renkli ve oval şekildedir. Larva yumurtadan yeni çıktığında beyaz, krem renginde, bazen de kırmızımtırak renktedir. Baş esmerdir. Ergin dişiler lahana ve karnabaharların dikiminden sonra yumurta bırakmaya başlar. Yumurtadan çıkan larvalar bitki dokusuyla beslenirler. Zararlı, yılda tek döl verir.

Zarar Şekli:

Erginler zararlı olduğu bitkilerin yaprakları ve saplarıyla beslenirler. Fidelikte yaptıkları zarar önemlidir. Lahana galböceği’nin larvaları konukçu bitkilerin köklerinde urlar meydana getirir. Urlar bezelye büyüklüğüne kadar ulaşır, sonradan bunlar birleşerek kök boğazını tamamen sarar. Genç bitkilerde meydana gelen zarar gelişmeyi engeller. Lahana ve karnabahar baş bağlayamaz. Marmara Bölgesi yer yer bu zararlıyla bulaşık durumdadır.

Zararlı Olduğu Bitkiler:

Karnabahar, lahana, kolza, turp ve hardaldır.

Mücadele Yöntemleri:

Kültürel Önlemler:

Tarlada bırakılan kökler sökülerek yok edilmelidir. Bulaşık arazilerde ekim nöbeti yapılarak lahana, karnabahar ve turp üst üste aynı tarlaya dikilmemelidir. Tarla derin işlenmeli, gübreleme, sulama ve bakım işlerine özen gösterilerek bitkilerin kuvvetli gelişmesi sağlanmalıdır. Fidelerin tarlaya şaşırtılması sırasında az gelişmiş, üzerinde zararlıyla bulaşma belirtisi olan fidelerin dikilmesinden kaçınılmalıdır. Larvalar neme karşı çok hassastır. Tamamen veya kısmen hasat edilmiş tarlaları sulamak, pupa olmak üzere toprağa geçmiş larvaları tamamen öldürür.

Kimyasal Mücadele:

Kimyasal Mücadele önerilmemektedir.