Hastalık ve Zararlılar

Hıyar Yaprak Lekesi

HIYAR YAPRAK LEKESİ (Ulocladium cucurbitae)

Hastalık Belirtisi

Hıyar yaprak lekesi etmeni bir fungus olup, hastalıklı bitki artıklarında bir yıldan daha uzun süre canlılığını sürdürür. Sıcak koşullarda oluşur ve hızla yayılır. Gece ve gündüz sıcaklık farklılıkları hastalığın gelişimini teşvik eder. Hıyar yaprakları üzerindeki ilk belirtiler 1–2 mm çapında ve koyu kahverengindedir. Daha sonraları merkezi bej etrafı koyu kahve bir halka ile çevrili 6-7 mm çapında lekeler oluşur.

Lekelerin birkaçı birleşerek daha büyük düzensiz bir şekil alabilir ancak bej renkli merkezleri kalır. İlk belirtiler enfeksiyondan bir hafta sonra görülür. Yağmurlama sulama, hava akımı, ilaçlamalar veya çiğ ile yayılmaktadır. Yüksek sıcaklık ve nem varsa lekeler sezon boyunca gelişmiş yapraklar üzerinde ortaya çıkar. Meyvede enfeksiyon görülmez. Fungus özellikle örtüaltı hıyar yetiştiriciliğinde görülür.

 

Hastalığın Görüldüğü Bitkiler:

Bu hastalığın konukçusu hıyar bitkisidir.

Mücadele Yöntemleri:

Kültürel Önlemler

Seralarda havalandırmaya özen gösterilmelidir. Sık sulamadan kaçınmalıdır. Hastalık belirtisi gösteren bitkiler toplanarak imha edilmelidir.

Kimyasal Mücadele

Kimyasal ilaçlama yeşil aksam ilaçlamaları şeklinde uygulanır. Serada ilk belirtilerin görülmesiyle ilaçlamaya başlanmalıdır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlamaya devam edilmelidir.

Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları: İl/ilçe Müdürlükleri ve reçete yazma yetkisi bulunan kişilerce belirlenmelidir.