HayvancılıkOrganik TarımTarım HaberleriÜretim

Araziye uygun ürün seçimi nasıl yapılır ?

Belirli bir arazi parçasında doğru mahsulleri veya canlı hayvanları seçmek, faaliyetlerinin karlılığını ve sürdürülebilirliğini etkileyebileceğinden, çiftçiler için önemli bir karardır.

Araziye uygun ürünleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler şunlardır:

 

Toprak kalitesi: Verimliliği, drenajı ve pH seviyesi dahil olmak üzere arazinin toprak kalitesini değerlendirin ve toprak koşullarına çok uygun mahsulleri veya hayvanları seçin.

İklim: Bölgede hangi ekinlerin veya hayvanların gelişeceğini belirlemek için ortalama sıcaklık, yağış ve donma tarihleri ​​de dahil olmak üzere yerel iklimi göz önünde bulundurun.

Pazar talebi: Farklı mahsuller veya canlı hayvanlar için pazar talebini araştırın ve yüksek talep gören ve yüksek fiyatlı ürünler seçin.

Haşereler ve hastalıklar: Bölgede yaygın olan haşereleri ve hastalıkları araştırın ve bu haşerelere ve hastalıklara dayanıklı mahsulleri veya hayvanları seçin.

Su mevcudiyeti: Sulama için suyun mevcudiyetini değerlendirin ve su koşullarına çok uygun mahsulleri veya hayvanları seçin.

Arazi kullanım düzenlemeleri: Arazinin kullanımına ilişkin tüm kısıtlamalar da dahil olmak üzere bölgedeki imar ve arazi kullanım düzenlemelerini anlayın ve bölgede yetiştirilmesine veya yetiştirilmesine izin verilen mahsulleri veya hayvanları seçin.

İşgücü mevcudiyeti: Sahip olduğunuz veya tutmayı planladığınız işçi sayısı da dahil olmak üzere iş gücünün mevcudiyetini göz önünde bulundurun ve çalışma koşullarına çok uygun mahsulleri veya hayvanları seçin.

Ekipman: Sahip olduğunuz veya satın almayı planladığınız ekipmanın boyutunu ve türünü göz önünde bulundurun ve ekipman koşullarına çok uygun mahsul veya canlı hayvan seçin.

Sermaye: Toprağa sahip olduğunuz veya yatırım yapmayı planladığınız sermaye miktarını göz önünde bulundurun ve sermaye koşullarına çok uygun mahsulleri veya hayvanları seçin.

Uzun vadeli vizyon: Arazi için uzun vadeli bir vizyona sahip olun ve arazinin gelecekte nasıl değişebileceğini ve bu değişikliklere nasıl uyum sağlamayı planladığınızı düşünün ve bu değişikliklere uygun mahsulleri veya hayvanları seçin.