Organik TarımTarım HaberleriÜretim

Tarım arazisi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tarım arazisi satın almak önemli bir yatırım olabilir ve bir arazi satın almadan önce potansiyel riskler ve fırsatlar hakkında bilgi sahibi olmak ve farkında olmak önemlidir. İşte tarım arazisi alırken dikkat edilmesi gerekenler:

 

Konum: Pazarlara, ulaşıma ve diğer altyapıya olan yakınlığı ve yetiştirmeyi veya yetiştirmeyi planladığınız ekinler veya hayvanlar için uygunluğu dahil olmak üzere arazinin konumunu göz önünde bulundurun.

 

Toprak kalitesi: Yetiştirmeyi veya yetiştirmeyi planladığınız ekinler veya hayvanlar için uygunluğunu belirlemek için, verimliliği, drenajı ve pH seviyesi dahil olmak üzere arazinin toprak kalitesini değerlendirin.

 

Su mevcudiyeti: Suyun kalitesi ve miktarı ve su haklarını elde etme maliyeti dahil olmak üzere sulama için suyun mevcudiyetini değerlendirin.

 

İklim: Bölgede hangi mahsullerin gelişeceğini belirlemek için ortalama sıcaklık, yağış ve donma tarihleri ​​de dahil olmak üzere yerel iklimi göz önünde bulundurun.

 

İmar ve arazi kullanım düzenlemeleri: Arazinin kullanımına ilişkin tüm kısıtlamalar ve ne tür tarım faaliyetlerine izin verildiği de dahil olmak üzere bölgedeki imar ve arazi kullanım düzenlemelerini anlayın.

 

Çevresel faktörler: Erozyon, sel veya yaban hayatı gibi araziyi etkileyebilecek tüm çevresel faktörleri ve bunların çiftçilik faaliyetlerinizi nasıl etkileyebileceğini değerlendirin.

 

Pazarlara erişim: Arazinin hem yerel hem de uluslararası pazarlara yakınlığını ve ürünlerinizi pazarlama ve satma potansiyelini değerlendirin.

 

Destek hizmetlerine erişim: Genişletme hizmetleri, finansman ve teknik yardım gibi destek hizmetlerinin kullanılabilirliğini ve başarılı olmanıza nasıl yardımcı olabileceklerini değerlendirin.

 

Yasal ve mali: Tapu, mülkiyet, vergiler ve mülk üzerindeki ödenmemiş borçlar veya ipotekler dahil olmak üzere arazinin yasal ve mali yönlerini anlayın

 

Uzun vadeli vizyon: Arazi için uzun vadeli bir vizyona sahip olun ve arazinin gelecekte nasıl değişebileceğini ve bu değişikliklere nasıl uyum sağlamayı planladığınızı düşünün.